A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), mint a 20 éve alapított EuroCommerce magyarországi tagszervezete, összefogva az ÁFEOSZ-COOP Szövetség, az MKIK, a KISOSZ, az MBSZ és az OKSZ országos érdekvédelmi szervezetekkel, a kereskedelmi szektor vállalkozói körének támogatásával idén kilencedik alkalommal rendezi meg az Európai Kereskedelem Napját.
A hazánkban már tradicionálisnak tekinthető kereskedelem napján a szakma jeles képviselői a gazdasági krízisből kivezető útra, a munkahely-megőrzés és a munkahely-teremtés sikeres módozataira keresik a válaszokat.
Az esemény mára a kereskedelmi szakma egyik legrangosabb fórumává nőtte ki magát, amely demonstrálja a VOSZ szakmai súlyát, ráirányítva a figyelmet a kereskedelmi szektor jelentőségére hazánk gazdasági életében. A szakma ünneplése során a VOSZ a figyelem középpontjába állítja a kereskedelemben nap mint nap tevékenykedő közel félmillió embert, legyen szó a pult mögött álló dolgozókról vagy a tárgyalóasztal mögött ülő, a szektort kiválóan ismerő szakemberekről. Az esemény alkalmával őket ünnepeljük, így sor kerül a Klauzál Gábor díjak és a Magyar Kereskedelemér Nagydíjak átadására is.
Az Európai Kereskedelem Napja rendezvény fő célkitűzése hogy a kereskedelmet, – mint az egyik legnagyobb GDP előállító, a legnagyobb ÁFA-befizető és a legtöbb munkavállalót foglalkoztató ágazatot – fókuszba állítsa. Az Európai Unió országaiban a kereskedelemben dolgozók száma meghaladja a 30 millió főt, a teljes európai GDP 12%-át a kereskedelmi szektor adja.
Magyarországon 451.800 alkalmazott dolgozik az ágazatban, amely közel 8.000 milliárd forint kiskereskedelmi forgalmat realizál. A kereskedelem az egyik legbérigényesebb szakma, nagy az élőmunka igénye, éppen ezért a realizált árrés 50%-át munkabérekre és járulékokra fordítják. A minimális bér 2013. évi 5,4 %-os és a garantált bérminimum 5,6 %-os emelése a kereskedelemben 116.000 munkavállalót érintett, az ágazati dolgozók 25,8 %-át. Megítélésünk szerint a 2014. évben a tavalyihoz hasonló ütemű – ellentételezés (kompenzáció) nélküli – kötelező bértarifa emelés munkahelyeket veszélyeztethet, és ronthatja az ágazat versenyképességet.
A GDP alakulása és a háttéranyagban érintett területeken mutatkozó adatok tehát óvatos bizakodásra adhatnak okot, de a VOSZ figyelmeztet: csak az hozhat valóságos fordulatot az ország gazdasági teljesítményében és versenyképességében, ha a GDP nemcsak fogyasztás-oldali, hanem termelés- és értéktöbblet-oldali megközelítésben is számottevő és tartósan emelkedő trendet jelez. Vagyis, ha a versenyszféra vállalkozásai tartósan többletértéket termelnek, ha a beruházások tartósan emelkednek, illetve a hazai mikro-, kis- és középvállalati amortizáció bővített arányban visszapótlásra kerül. A statisztikai GDP adat kismértékű, eseti, fogyasztási oldalról generált növekménye sajnos, önmagában nem jelenti az ország gazdagodását, a jólét tartós javulását.
A kereskedelmet érintő aktuális témák:
– a pénztárgépek online rendszerre való csatlakozása – gazdaság fehérítése, jelentős teher a vállalkozások számára
az e-útdíj bevezetése
– a boltok számának csökkenése (10 ezerrel) a válság előtti időszakhoz képest
– az ágazati különadó
– élelmiszerkereskedők kötelező agrárkamarai tagsága, regisztrációja
– a fogyasztás mértéke stagnál, csökkenés megállt, de a határozott növekedés még nem látszik
– az élelmiszerek (elsősorban hús) áfájának csökkentése – fekete/szürkegazdaság fehérítése
– a dohányforgalom szabályozása
– az e-kereskedelem lehetőségei
– a GYED EXTRA bevezetése 2014. január 1-jétől, mint speciális részmunkaidős foglalkoztatási lehetőség a kereskedelemben
A kilencedik alkalommal megrendezésre kerülő ünnepi esemény mindezek érdemi megvitatását, a hazai és nemzetközi tapasztalatok átadását, a szakmai és politikai döntéshozókkal történő eredményes párbeszédet segíti elő. A kerekasztal beszélgetés lehetőséget ad arra, hogy a munkaerő-piac kérdésköre is újra szót kapjon, valamint megvitatásra kerülnek a kereskedelem aktuális témái és a szektort érintő jövőbeni intézkedések is.
Az Európai Kereskedelem Napjának 2013. évi kitüntetettjei:
Klauzál Gábor Elismerő Oklevél:
Jean-Sebastian Blum, a METRO Magyarország Kft. Fresh Foods igazgatója
Dr. Selmeczyné Hegedűs Borbála, a COOP Szolnok Kereskedelmi Zrt. értékesítési vezetője
Sipos-Tompa János, a Co-op Vasvár Kft. ügyvezető igazgatója
Sipos Éva, a Fejér megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára
Gergely György, a Top Trade Kereskedelmi Kft. vállalati kapcsolatok igazgatója
Balla Erna, a Cushman & Wakefiel Kft., az Arena Plaza center managere
Marton György Dezső, a Marsal Kft. ügyvezető tulajdonosa
Simó Gabriella, a Stella Zrt. elnök-vezérigazgatója
Baldauf László, a CBA Kereskedelmi Kft. elnöke
László Béla, az „Autó-Szetmihály” Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. ügyvezető tulajdonosa
Magyar Kereskedelemért Nagydíj:
Farkasné Králik Anna, a dm Kft. eladó pénztárosa
Dak Andrásné, a Kapos-Coop Zrt. boltvezetője
Lévai Ferenc, a Mecsek Füszért Zrt. áruházvezetője, oktatója
Egry János, az Egrokorr Zrt. kereskedelmi igazgatója
Gergely Zoltán, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. zöldség-gyümölcs osztályvezetője
Bognár Jánosné, a Tesco-Global Áruházak Zrt. lejárati idő kontrollere
Onodi Zoltánné, a Gránit Bank Zrt. ügyfélszolgálati munkatársa
Fister Piroska, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. pénztárosa
Szukkné Laki Magdolna, az Auchan Magyarország Kft. csemege és grill pult eladója
Kiss Viktor, Invitel Zrt. ügyfél managere
Mészáros Zoltán, a RT5 Taxi Holding Kft. diszpécsere
Tóth Péter, a Zarges Kft. területi képviselője
Dukai Imréné, Ivanics Kft. munkatársa
Szatmáry-Jähl Angéla
Keresztúri Petra, Virágüzlet boltvezetője
Muri Tiborné Katalin, a Roland Divatház Zrt. üzletvezetője
(BrandTrend)