Bár a felsőoktatás dominanciáját részben magyarázhatják közösségi média használati szokások, valamint az intézmények méretéből adódó különbségek, valószínű, hogy a jelenség mögött a diákokért folyó verseny erősödése is meghúzódik. A 4 millió magyarországi Facebook felhasználó több mint negyede a diákok korosztályából kerül ki, ezért egyre általánosabb, hogy az oktatási intézmények is komoly figyelmet fordítanak a Facebookon történő megjelenésre.
A Nemzeti Tankönyvkiadó a Digitális Oktatási sorozatának részeként útjára indította az "Iskolák a Facebookon" adatbázist., amely a hazai és határon túli oktatási intézmények Facebook oldalait listázza azok rajongószáma és egyéb más mutatói alapján. Az elmúlt években sok általános iskola, középiskola, egyetem és más oktatással foglalkozó intézmény is kialakította hivatalos Facebook oldalát, amelyek mellett diákok közösségei sokszor saját, nem hivatalos felületeket is felépítettek. A folyamatosan bővülő, több mint 100 oldalt tartalmazó "Iskolák a Facebookon" listára oktatási intézmények által fenntartott hivatalos, vagy iskolai közösségek által indított Facebook oldallal lehet regisztrálni.
Az "Iskolák a Facebookon" ranglista a diákok és a szülők mellett jól használható információkat kínál a pedagógusok, illetve az oktatási intézmények vezetői és az oldalak üzemeltetői számára is, hiszen ennek segítségével könyebben érhetők el más példák, gyűjthetők ötletek, közösségépítési trükkök.
"Miközben az oktatási intézmények egyre fontosabbnak tartják a közösségi média jelenlétet, a diákok számára pedig már régóta magától értetődő a Facebook használata, nem volt olyan oldal, amely számba vette és áttekinthetően egy csokorba gyűjtötte volna az oktatási intézmények közösségi média felületeit. Ezért határoztunk a lista összeállítása mellett, nem titkolva azt a szándékunkat, hogy a pedagógusok, oktatási intézmények körében is ismertebbé tegyük a diákok körében már népszerű közösségi média csatornákat." – mondta el Burka Szilvia, az NTK marketing igazgatója.
Az "Iskolák a Facebookon" adatbázisban az iskolák jellege mellett (általános iskola, középiskola, felsőoktatási intézmények, stb.) a rajongók száma valamint aktivitása alapján állíthatóak rangsorba az oktatási intézmények oldalai. Jelenleg a rajongószám alapján az összesített lista élén felsőoktatási intézmények állnak, de általában elmondható, hogy a felsőoktatás területe jelenik meg leghangsúlyosabban az oktatási intézmények között az egyébként egyetemisták hálózataként útjára indult Facebookon. A közösségi média felhasználók összetétele, az intézmények méretéből adódó különbségek, valamint az egyetemi-főiskolai élet jellegzetességei mellett ennek oka, hogy a felsőoktatási intézmények közül egyre többen ismerik fel a közösségi média szerepét a diákokért folytatott versenyben.
A lista élén a Debrenceni Egyetem áll (13 ezer rajongó), melyet a BKF (7 ezer rajongó) és a Central European University oldala követ (6 ezer rajongó).
A középiskolák közül jelenleg a budapesti Zrínyi Miklós Gimnázium szerepel az első helyen 1700 rajongóval. A kizárólag általános iskolai kategóriában megjelenő intézmények hátránnyal indulnak, hiszen a Facebookon 13 év a korhatár – ebben a kategóriában az Újlak Utcai Általános Iskola vezet közel 700 rajongóval.
Az adatbázis fejlesztésének következő lépéseként a Nemzeti Tankönyvkiadó tervezi, hogy a rangsor összeállításában szerepet kapnak majd az iskolák méretéből adódó különbségek és az adatbázis bővülésével önállóan listázhatóak lesznek a nem hivatalos, iskolai közösségek által indított oldalak is.
Az Iskolák a Facebookon toplista a Nemzeti Tankönyvkiadó Facebook oldalán érhető el:
(BrandTrend)