A Gazdasági Versenyhivatal megállapította, hogy az Axel Springer-Magyarország Kft. (Axel Springer, új nevén: Mediaworks Kft.), a Russmedia Kft. (Russmedia, korábbi nevén: Inform Média), a Lapcom Kiadó Kft. (Lapcom) és a Pannon Lapok Társasága Kiadói Kft. (Pannon Lapok) versenykorlátozó megállapodás kötött azzal a céllal, hogy az érintett vállalkozások tartózkodnak az egymás földrajzi területeire történő célzott belépéstől.
A GVH észlelte, hogy a fent nevezett vállalkozások (illetve azok jogelődjei) között a 2000-ben létrejött (2000 novemberétől, illetve 2002 májusától 2010 áprilisáig fennálló), vasárnapi lapokkal kapcsolatos szerződések kölcsönös versenytilalomra, illetve árak egyeztetésére vonatkozó rendelkezéseket tartalmaznak.
Versenykorlátozó megállapodás létét támasztották alá az Axel Springer és az Inform Média, valamint az Axel Springer és a Lapcom közötti szerződések kölcsönös versenytilalomra vonatkozó rendelkezései, amelyek szerint a felek kölcsönösen nem támadják meg egymás megyei/regionális piacait.
Az Axel Springer és az Inform Média, az Axel Springer és a Lapcom, valamint az Axel Springer és a Pannon Lapok közötti kétoldalú szerződések alapján feltételezhető volt, hogy a fent felsorolt vállalkozások egyeztetéseket folytattak és folytatnak az árusoknál alkalmazott lapárakra és a hirdetési árakra vonatkozóan is.
A GVH döntése szerint az Axel Springer és a többi három vállalkozáscsoport közötti versenykorlátozó célú, kétoldalú megállapodások átfogó piacfelosztó megállapodás részesei voltak, amelyek korlátozták a megyei lapkiadókat abban, hogy egymás megyéinek területén célzottan megjelenjenek második napilapokkal, illetve más alternatív kiadványokkal.
Az eljárás alá vont vállalkozások a fenti magatartásukkal megsértették a gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmát, így a GVH összesen 2.164.869.000 forint versenyfelügyeleti bírságot szabott ki az alábbiak szerint:
– Axel Springer 615.471.000 forint,
– Russmedia 480.836.000 forint,
– Lapcom 313.140.000 forint,
– Pannon Lapok 755.422.000 forint.
A közel tíz évig tartó kartell megállapodás miatt a Bírságközleményben megjelenő szempontok alapján számított bírság alapösszegek valamennyi vállalkozás esetében lényeges mértékben meghaladták a versenytörvényi bírságmaximumot. Ennek megfelelően a GVH valamennyi vállalkozást maximális bírsággal sújtotta, amely a vállalkozások előző évi nettó árbevételének 10 százalékát jelenti.
A GVH bírság kiszabása nélkül megállapította továbbá, hogy az érintett vállalkozások 2010 júniusában és 2011 szeptemberében, továbbá az Axel Springer és az Inform Média 2010 decemberében és 2011 júniusában versenykorlátozó magatartást tanúsítottak, amikor a megyei – nyomtatott, illetve elektronikus – kiadványaikban a nem közös vagy bizományosi értékesítés keretében közzétett hirdetések áraival és az azokra ható körülményekkel kapcsolatban üzletileg érzékeny információkat osztottak meg egymással.
A GVH az árushelyi árakra vonatkozó egyeztetések tekintetében az eljárást megszüntette.
A Mediaworks Hungary Zrt. reakciója A GVH döntésére:
A vállalat, mint a korábbi Axel Springer Magyarország Kft. új tulajdonosa, is megismerte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) legutóbbi döntését, amely négy regionális lapkiadó vállalatot érint. A felvásárlást megelőző átvilágítási folyamat során az akkori tulajdonos tájékoztatta a vevőt a GHV folyamatban lévő eljárásáról és annak lehetséges következményeiről. Ugyanakkor, az ilyen tranzakciók során szokásos módon a szerződő felek között kölcsönösen elfogadott és biztosított, hogy a tranzakció zárása (2014. szeptember 30.) előtt történt események és azok következményei az előző tulajdonosok és a korábbi menedzsment felelősségi körébe tartoznak.
A Mediaworks Hungary Zrt. és részvényese elkötelezett abban, hogy a vállalatot a legmagasabb szintű nemzetközi standardoknak és a magyar jog szabályainak betartásával működtessék.
(BrandTrend)